SERWIS INFORMACYJNY:
Extreme Agony w łódzkim Antrakcie


W poniedziałek, 24 maja br. w łódzkim klubie Antrakt wystąpi duet Extreme Agony. Projekt tworzą Łukasz Modrzejewski i Adam Mańkowski. Jest to muzyka z pogranicza ambientu, noise oraz minimalalizmu. W lutym ukazał się pierwszy album Extreme Agony zatytułowany Grains. Klub Antrakt mieści się przy ulicy Zachodniej 95 (przy Teatrze Nowym). Rozpoczęcie setu o godzinie 20:00.
Więcej informacji na stronie projektu: http://www.extremeagony.dl.pl/


Karpacia wystawa


Polecamy koncerty

07.01.2010 (czwartek), POZNAN
@ Cafe Miesna, ul. Garbary 62 (wejscie od Mostowej)
godz. 20.30, bilet: 10 pln

08.01.2010 (piatek), WROCLAW
@ CRK, ul. Jagiellonczyka 10d, Wroclaw-Nadodrze
+ Suture Navigator
+ wystawa fotografii i video Jacka Zielinskiego
godz. 20.00, bilet: 15 pln

15.01.2010 (piatek), BERLIN
@ Club der polnischen Versager, Ackerstr. 168 (U8 Rosenthaler Platz)
godz. 20.30, bilet: 5 euro

www.myspace.com/xnaviet
www.myspace.com/aenigmaplasmeJEFF GBUREK


Jeff Gburek jest multidyspilinarnym artystą, gitarzystą, kompozytorem muzyki elektronicznej, rzeźbiarzem dźwięku. Obecnie mieszka w Poznaniu, po długim pobycie w Berlinie. Wykorzystuje rozwinięte techniki gitary preparowanej, przetwarzanie sygnału, oprogramowanie open source - by tworzyć bogatą strukturalnie muzykę, gdzie ekstremalne pianissimo, organiczna manipulacja obiektów oraz cisza kontrastują z energetycznymi wybrzuszeniami podnieconej elektroniki, obrazami trompe-l'oeil, gdzie psychologia doświadczenia słuchowego odgrywa znaczącą rolę jako pierwszy plan kompozycji. Jego ostatnia płyta wydana w Triple Bath « red rose for the sinking ship » otrzymała wysokie pochwały za jej bezkompromisowe poszukiwania rozmaitych obszarów słuchowych. Przez osiem lat współpracował z artystką teatru tańca Ephią w Djalma Primordial Science (www.djalma.com). Występował z takimi artystami jak Keith Rowe, Tetuzi Akiyama, Michael Vorfeld, Pascal Battus, Annette Krebs, Raven Chacon, Tom Carter, Yannick Franck, Olivier Pe, Joke Lanz. Ostanio współpracuje koncertowo i studyjnie z Rafałem Iwańskim (X-naVI:et, HATI). Grał na Warzawskim Festiwalu Ad Libitum z muzykami takimi jak John Tilbury, Eddie Prevost i Phil Durrant wykonując partytury Mortona Feldmana, Corneliusa Cardewa, Christiana Wolfa i La Monte Younga. Nagrania z jego własnego labelu Orphan Sound są dystrybuowane przez Metamkine we Francji, La Mediatheque w Belgii oraz Erstwhile w USA. We wrześniu 2005 rezydował w STEIM  w Amsterdamie, a w  2006 r. otrzymał stypendium by studiować kompozycje w Darmstadt u Helmuta Lachenmanna. J. Gburek jest też kuratorem Retrograde In the Dromosphere Festiwal w Poznaniu. Nagrania Jaffa Gburka można znaleźć w wydawnictwach Triple Bath, Absurd, Nur Nich Nur, Foxy Digitalis oraz net-labelach:
http://www.idiosyncratics.net/netlabel.html
http://www.con-v.org/cnv44.html
www.mattin.org/desetxea.html
A także na stronach myspace:
www.myspace.com/aenigmaplasme
www.myspace.com/autonicrandiser

X-NAVI:ET


Nowy projekt współzałożyciela i muzyka grupy HATI - Rafała Iwańskiego, powołany do istnienia wiosną 2008 r. Artysta buduje swój świat dźwiękowy opierając się na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz nagrań terenowych i dźwięków znalezionych. Intuicyjnie kreuje wielowarstwowe psychoaktywne kompozycje. X-NAVI:ET to medium dla strumieni dźwięków słyszalnych i niesłyszalnych, płynących z otchłani pustki ku muzyce nadświadomej kosmicznej energii… R. Iwański swoje doświadczenia na polu elektroakustyki rozpoczął już w drugiej połowie lat 90. (np. Mantra-I: Prehistory of HATI: Vol. 1 - dobrze odebrana reedycja kasety z 1997 r., wydana w 2006 r. na  cd-r), zanim w 2001 r. powstała grupa HATI. Jako X-NAVI:ET występował kilkadziesiąt razy w Polsce i Niemczech, także wspólnie z takimi artystami jak Jeff Gburek, Joke Lanz, Idiosyncrasia (Phil Maggi i Yannick Franck), Djalma Primordial Science (Ana Kavalis (taniec) i J. Gburek), Jacek Zieliński (video) i Xavier Bayle (action painting). Obecnie pracuje nad wspólnym albumem z Sunao Inami.

Rafał Iwański wraz z HATI, swym rodzimym rytualno-medytacyjnym zespołem, bazującym na brzmieniu instrumentów akustycznych,  od 2003 r. zagrał kilkaset koncertów - w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Muzycy pojawili się też na kilku festiwalach, m.in.: Equinox Festival w Londynie, Bleisound Festiwal w Monachium, Wrocław Industrial Festival, Audio Art  Festival w Krakowie, Festiwal w Krajobrazie w Inowłodzu, Open'er Festival, Temple of Silence Festival czy CoCArt Music Festival, który muzycy współorganizują wraz z CSW w Toruniu.  Współpracowali też koncertowo i studyjnie m.in. z takimi artystami jak Z’EV, John Zorn, PURE, Robert Curgenven, WEREJU, Raymond Salvatore Harmon (video). Grupa HATI wydała kilka płyt, które zostały bardzo dobrze przyjęte w prasie muzycznej i wśród słuchaczy, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Najnowsza cd HATI to „KA”.
www.myspace.com/xnaviet
www.myspace.com/hatitah
www.myspace.com/cocartmusicfestival

Informacje o najbliższych koncertach HATI / X-naVI:et), www.myspace.com/xnaviet

13-14-15.11.2009, RETROGRADE IN THE DROMOSPHERE FESTIVAL (Poznań)
Interaktywny festiwal sztuki dźwiękowej w Galerii ON, ul. Fredry 7 (wejście od ul. Kościuszki)
(m.in. Sudden Infant, X-NAVI:ET, Jeff Gburek, LIFELOOP)
www.myspace.com/dromospherefest

 16.11.2009, X-NAVI:ET & }e{nigmaplasme),  MADAME CLAUDE, Lübbener Str. 19, Kreuzberg (Berlin)

+ nörz & Nicolas Wiese
www.myspace.com/experimontag

17.11.2009,  X-NAVI:ET & }e{nigmaplasme),  RAUM 18, Ziegrastraße 11 (Berlin)
  + Sonata Rec + Semerssuaq + Mat Pogo & Ignaz Schick + Hermatic Broterhood of Luxor + Dj’s
www.myspace.com/raum18

-event krakowski- Festiwalu Karpaty Offer


18.X2009 Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej - manggha - w Krakowie od godz. 19.00 zapraszamy na otwarty wieczór promocyjny Festiwalu, w ramach którego wystapią : Divadlo Lisen z Brna z teatrem światla i muzyka tworzona podczas spektaklu, Karpaty Magiczne w specjalnym skladzie : Ula Stosio - saz, ud / Janek Kubek - tabla, cajun / Andrzej Widota / sampler, Kaoss Pad oraz Risa Takita - butoh, Emiter, The Autumnist a takze akcja Wozek Warhola i wystawa fotografii
organicznej plus wydawnictwa Festiwalu.

 Szczegoly, filmy i mp3 na :www.karpatyoffer.pl

Lou Reed's Metal Machine Trio na Avant Art Festival

W dniach 26 września - 4 października 2009 r. odbędzie się Avant Art Festival - Wrocław 2009, druga edycja projektu zapoczątkowanego w 2008 r. pod nazwą Avant Music Festival.
 
To prezentacja 14 zespołów z Polski i zagranicy. Obok wydarzeń muzycznych zaprezentowany zostanie projekt z pogranicza muzyki eksperymentalnej, tańca współczesnego i performance.
Tegoroczna edycja to kolejny krok w realizacji długoletniego projektu kuratorskiego i producenckiego organizatora festiwalu: Fundacji Avant Art.
 
Niewątpliwie największą gwiazdą tegorocznej edycji Avant Art Festival jest słynny amerykański muzyk Lou Reed ze swoim najnowszym projektem Metal Machine Trio, który znakomicie wpisuje się w charakter festiwalu. To pierwszy i jedyny koncert tego najnowszego zespołu Lou Reeda w Polsce.
 
 
Program Avant Art Festival:
 
26 września, godz. 19
Pulsarus feat. Wojciech Waglewski (Pol)
Blixa Bargeld (D)
Kid 606 (USA)
 
27 września, godz. 19
Ullen/Dóra/Mazur (KOR/HUN/POL)
Kevin Blechdom (USA)
Nihilist Spasm Band (GB/CAN)
 
2 października, godz. 19
Drums And Dance Gergo Borlai Andrea Ladanyi (HUN)
Viktor Tóth Trio (HUN)
Bartek Kujawski (8 Rolek) (POL)
 
3 października, godz. 19
Eric Arn & Wouter Yaspers (USA/NED)
Paristetris (POL)
Mats Morgan Trio (SWE)
 
4 października, godz. 19
Lou Reed's Metal Machine Trio (USA)
Bajzel (POL)
 
 
Koncerty odbędą się w Teatrze Polskim Scena na Świebodzkim oraz koncert Lou Reed's Metal Machine Trio w Centrum Sztuki Impact.
 
Bilety: 25/35 pln (Teatr Polski Scena na Świebodzkim)
Karnet: 70 pln (oprócz Lou Reed's Metal Machine Trio)
Lou Reed's Metal Machine Trio: 150/170/190 pln
 
Sprzedaż biletów: kasy Impart, Teatru Polskiego (od 25 września), Empik, OkiS, Eventim (www.eventim.pl) oraz pod mailem: avant.bilety@gmail.com

Promotion Commando

MUARIOLANZA - Wszystko będzie inaczej

Zgodnie z tytułem, na nowej, trzeciej już płycie, Muariolanza gra inaczej.
Nazywany „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” tym razem prezentuje 10 krótkich, konkretnych utworów, z których większość można nazwać po prostu piosenkami.

Poprzedni album, nagrany na żywo „Po drugiej stronie Przemszy” z 2008 r., w recenzjach uznany m.in. za „prawdziwą rewelację na palecie tegorocznej fonografii” (Piotr Iwicki, Gazeta Wyborcza) uczynił Muariolanzę „najoryginalniejszym młodym projektem jazzowym w tym kraju” (Artur Rojek, Dziennik). Trwał prawie godzinę, choć było na nim tylko 6 utworów. Tu jest 10 piosenek, a całość trwa tylko trochę ponad pół godziny. Najkrótsza ma 1,5 minuty, najdłuższa niecałe 7 – warto to podkreślić, bo tytułowy utwór z poprzedniej płyty miał minut ponad 18!

Ale nie liczby są tu najważniejsze. „Wszystko będzie inaczej” to zbiór dojrzałych, a przy tym melodyjnych piosenek. Są tu nieparzyste rytmy, jazzowe frazy, kosmiczne efekty i psychodeliczne brzmienia, ale całość jest przebojowa i łatwo zapamiętywalna. Oczywiście jest i ambient i jazz, ale też dużo funky, reggae, a nawet rocka. Są orientalne instrumenty i sample z Maroka.  Wszystko w niespotykanej dotąd na polskiej scenie produkcji.

Teksty mówią o nadziei w kryzysie, o  polskiej rzeczywistości widzianej oczami przedstawicieli pokolenia '70. Może to ten kryzys spowodował, że nowe formy muzyczne Muariolanzy są tak  oszczędne? W dołączonej do płyty książeczce, słowa dodatkowo korespondują z sugestywnymi obrazami.

Tytułowa piosenka zaczyna się słowami: „Coś jest nie tak: te wszystkie zespoły brzmią tak samo”. Muariolanza brzmi jak nikt inny!

www.muariolanza.pl

Karpaty OFFer - I Międzynarodowy Multimedialny Festiwal Sztuki

21-22-23 sierpnia 2009
NOWY SĄCZ – ZAKLICZYN – BIECZ

Serdecznie zapraszamy na pełne zaskakujących propozycji święto karpackiej wyobraźni. Przez trzy dni w Nowym Sączu i dwóch uroczych małopolskich miasteczkach odbywać się będą rozmaite artystyczne prezentacje, akcje artystyczne i warsztaty.

Rynki i uliczki weźmie we władanie kilkanaście muz – te 10 już znanych oraz ich młodsze siostry, które nie mają jeszcze imion.

Muzyka, teatr, taniec, film, fotografia, sztuki plastyczne i performance - wszystko to serwujemy zarówno w wersji tradycyjnej,
jak też w nowoczesnym, a czasem nawet nowatorskim wydaniu.

Przypomnimy o karpackich korzeniach ogólnie znanych postaci – tych rzeczywistych, jak Andy Warhol i tych na pół mitycznych – jak hrabia Drakula.

Publiczności proponujemy wybór – można tylko oglądać, ale można też uczestniczyć: malować, rzeźbić, próbować swych sił w chodzeniu na szczudłach i innych „cyrkowych akrobacjach”. Słowem szykuje się wielka kulturalna przygoda z Karpatami w tle.

Więcej informacji

www.karpatyoffer.pl

Zerova i Gasoline w Jadłodajni Filozoficznej

19 maja (wtorek) w warszawskiej Jadłodajni Filozoficznej (Dobra 33/35) zagrają Zerova i Gasoline. Jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników ciepłych brzmień spod znaku post-rock, ambient, elektro…

Zerova www.myspace.com/zerovaband

,,Zerova znana jest ze znakomitej umiejętności łączenia żywych instrumentów z elektroniką. Wciaz konsekwentnie tworzą sobie niszę bawiąc się gatunkami muzycznymi, które definiują muzykę 21 wieku."

,,Muskając delikatnie takie gatunki jak post-rock, glitch, elektro i ambient, płyta ,,I Think Weve Lost" wydaje się być wydawnictwem wyszukanym i kompletnym." [micky, boring machines, uk]

W 2006 zespół podpisał kontrakt fonograficzny z brytyjskim labelem Herb Recordings. W październiku tego samego roku premierę miała ich pierwsza płyta długogrająca - ,,I Think Weve Lost", ciepło przyjęta przez krytykę brytyjską i polską. W 2007 roku Zerova wydałe minialbum ,,We All Hum Sometimes/Acoustic Apples", zawierający 5 akustycznych utworów, kilka z nich znalazło się na demo z 2006 roku, reszta to nowe kompozycję. Płyta ujrzała światło dzienne w listopadzie 2007 roku nakładem warszawskiej wytwórni Home.Pop.Records. Na początku 2008 roku zespół rozwiązał współpracę z Herb Recordings na rzecz rodzimej wytwórni fonograficznej FDM (Fabryka Dźwięku z Muz) z siedzibą w Lotyniu. Pierwszym wydawnictwem FDMu była kompilacja zespołów związanych z firma - płyta ,,W Krainie Dźwięków z Muz", gdzie obok zespołu Zerova znaleźli się tacy artyści jak Lotyn, Jacek Kuderski (Myslovitz), New Century Classics, Hatifnats, Popo i L.Stadt. Wydanie płyty zbiegło się z ogólnopolską promocyjną trasą koncertową.
Na przelomie kwietnia i maja planowana jest premiera pierwszej długogrającej płyty na rynku polskim - "Hello Tree"

Gasoline  www.myspace.com/gasolinemusicpl

Zespół GASOLINE powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych i od początku istnienia działa w niezmienionym składzie: Darek Gosk (perkusja, także Muzyka Końca Lata), Maciek Dawidowski (bas), Tomek Dawidowski (pozostałe dźwięki).

Muzykę GASOLINE najlepiej podsumować słowami: „piosenki bez słów”. Poszczególne utwory wychodząc od tradycyjnej melodyjności muzyki popularnej uwypuklają to, co w tej muzyce jest zazwyczaj tłem dla słów. Zespół zestawia dźwięki elektroniczne z brzmieniem klasycznego rockowego instrumentarium. Muzyka GASOLINE jest więc nasycona ciepłem i spokojem, z drugiej strony istnieje w niej charakterystyczna rytmika i niepokój, wręcz rockowa energia.

W 2008 r. nakładem polskiej wytwórni Homeless Records oraz niemieckiego labelu Sopot Records ukazała się debiutancka płyta GASOLINE pt. „THE NEW DISCIPLINE”. W ramach promocji wydawnictwa zespół zagrał kilkanaście koncertów w Polsce (m. in. Heineken Open’er 2008), Niemczech i Czechach.


Zapowiedź festiwalu Ambient 2009 w Gorlicach

17 - 18 lipca Gorlice, Gwiazdą XI-tej edycji festiwalu, będzie Banco de Gaia,wystąpią także: Dariusz Kaliński, Nejmano, Scamal, Aquavoice (promujący nową płytę)


Banco de Gaia

Czołowy przedstawiciel światowego nurtu "eclectic electronica". W swojej twórczości wykorzystuje remixy elektronicznych i akustycznych instrumentów, głosów i dźwięków w charakterystyczny tylko dla siebie sposób.

Jeżdżąc po świecie zbiera inspiracje dla swojej twórczości. Jego płyty przesiąknięte są dźwiękami z Afryki, Australii i Bliskiego Wschodu.
W latach 90-tych Toby był mocno zaangażowany w tworzenie ambient dub compilations. W 1994 wydał swój pierwszy studyjny album "Maya", który wraz z wydanym rok później "Last Train to Lhasa" został nominowany do Mercury Music Prize.

W swojej karierze pracował m.in. z legendarnym saxofonistą Dick'iem Parry grającym z Pink Floyd przy projekcie Dark Side of the Moon, znanym re-mixerem Jack'iem Dangers'em. Jego kompozycje są wykorzystywane i remixowane przez pierwszoligowych artystów takich jak: Jack Dangers, Fluke i The Dub Pistols.

www.banco.co.uk
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
Dariusz Kaliński

Twórca poszukujący stale własnych, oryginalnych rozwiązań muzycznych i dźwiękowych, zafascynowany sonorystycznymi możliwościami łączenia brzmień instrumentów tradycyjnych, syntezatorów i zaawansowanych technik komputerowej obróbki dźwięku. Nie często grywa koncerty, zazwyczaj zajmując się produkcjami studyjnymi, pisząc i aranżując, lub współtworząc muzykę do celów komercyjnych jak piosenki lub muzyka filmowa. Koncerty prezentują zazwyczaj specjalnie na te okazje tworzone materiały muzyczne. Podobnie będzie w lipcu 2009 roku na Gorlickiej scenie.
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
Nejmano

Nejmano miał okazję zaprezentować się szerszej publiczności na festiwalach w całej Polsce oraz poza granicami naszego kraju - w kwietniu 2008 roku wystąpił na festiwalu Jauna Muzika w Wilnie obok takich gwiazd jak Keith Rowe czy Frank Bretschneider.
Pod pseudonimem Nejmano kryje się absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej Maciek Nejman. Muzyk często porównywany do Christiana Fennesza, swoja przygodę z muzyką rozpoczął od gry na klarnecie. W pierwszej fazie zainspirowany niemiecką sceną techno, z czasem zwrócił się ku muzyce promowanej przez światowej klasy label Touch Music.
Pod wpływem artystów z katalogu Touch, Nejmano zmienia się w laptopowego gitarzystę. Jego muzyka to mieszanka stylów - od eksperymentalnego ambientu spod znaku wspomnianego juz wcześniej Fennesza, aż po noise. Jak sam twierdzi, stara się odnaleźć w muzyce harmonię pomiędzy melodią, a hałasem.
Jego debiutancka płyta ukaże się niebawem nakładem polskiego net-labelu Few Quiet People.

www.myspace.com/nejmano
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
Scamal


Projekt powstały w roku 2006 założony przez Jakuba Kmiecia (Polaris). Główną inspiracją były bezludne miejsca na terenie Szwecji i Irlandii odwiedzane przez autora w ciągu ostatnich lat. Najbardziej zapadającym wspomnieniem z tych miejsc był ich spokój, wszechogarniająca cisza i uczucie izolacji.
Muzyka Scamala składa się z pejzażu muzycznego, który gromadzi porzucone, pierwotnie bezużyteczne odgłosy i sesje nagrane techniką "live".

www.myspace.com/scamall
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
Aquavoice

Pod koniec lat 70-tych wraz z Mirosławem Czyżykiewiczem i kilkoma innymi przyjaciółmi zakłada „PRACOWNIĘ TRÓJWYMIAROWYCH MARZEŃ” – grupę grającą muzykę z pogranicza elektroniki.
W roku 2001 „AQUAVOICE” zostaje laureatem złotej dziesiątki plebiscytu słuchaczy radiowej „TRÓJKI” na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej.
Na swoim koncie ma koncerty obok takich artystów jak: Tomasz Stańko, Józef Skrzek, Marek Hołoniewski czy Wojtek Konikiewicz.
Od roku 2003 Tadeusz Łuczejko jest organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Prezentacji Muzycznych "AMBIENT", które corocznie odbywają się w Gorlicach.
W roku 2007 otrzymuje wyróżnienie "MOST STAROSTY", którego laureatami są m.in. Andrzej Stasiuk - pisarz, Zbigniew Preisner - muzyk, Mariola Cieniawa-Puchała - pianistka.
Jako plastyk, przez siedem lat projektował ilustracje książkowe współpracując z takimi wydawnictwami jak "Iskry", "Alfa" - Warszawa, "PiK" - Katowice czy "ART" w Kielcach.
Na swoim koncie ma 6 płyt.

aquavoice.web.pl
 

--------------------------------------------------------------------------------
 
więcej informacji:
www.mpmambient.pl
 


AMBIENT 2009 / REQUIEM


znalezionych: 303 na 31 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna >>>
 
POLECAMY: